Cilj projekta je proširiti znanje o biljnom svijetu kod djece školske dobi i utjecati na svijest o zaštiti okoliša kroz različite aktivnosti, dok su specifični ciljevi educirati djecu i mlade o okolišu i prirodi koja nas okružuje, potaknuti na kreativnost i vlastiti angažman u zaštiti okoliša jer time postaju aktivni građani i promotori održivosti u lokalnoj zajednici.
Glavni rezultati projekta jesu proveden set edukativnih radionica o održivom razvoju, recikliraju, važnosti sjemenke iz perspektive arheologa te izrada hotela za kukce i kalendara sadnje. Kroz edukativne radionice koje su se temeljile na neformalnim metodama obrazovanja i iskustvenom učenje, sudjelovalo je preko 30 učenika od 4. do 7. razreda Osnovne škole “Čista Velika“ te preko 15 nastavnika i članova OCD-ova. Kroz edukativne radionice te igru i zabavu, učenici su naučili što znači održivi razvoj i kako se odgovorno ponašati prema prirodi, kako reciklirati i unijeti novi život u stare stvari, kako je sjemenka dovela do promjena u načinu života ljudi te koliko je bitno prijateljstvo, solidarnost, timski rad, povjerenje… U konačnici, kroz razgovor i evaluaciju aktivnosti, učenici su naučili promišljati o problemima i pronalaziti rješenja, a zaključak je kako su promjene moguće!
Nakon seta edukativnih radionica, glavni cilj i okosnica projekta bila je primjena stečenog znanja, vještina i iskustava prilikom uređenja i stavljanja u funkciju školskog eko senzomotoričkog vrta. U njegovom uređenju sudjelovali su učenici cijele škole, nastavnici, partneri i zainteresirani građani, a tijekom volonterske akcije Školski vrt, vrt je dobio svoji konači izgled! Kako zajedništvo može napraviti razliku u našoj sredini, pokazali smo upravo provedenom akcijom! Revitalizirani školski vrt tako je postao učionica na otvorenom koja svojim edukativnim sadržajem može ojačati kognitivne sposobnosti i kreativnost učenika. Poseban naglasak je na razvoju vizualne, slušne i taktilne percepcije te fine motorike i to kroz korištenje recikliranih materijala (stare cijevi, obojane automobilske gume, palete, stare tipkovnice, limenke, itd.), sadnju raznih biljaka i stabala (vrisak, kadulja, ružmarin, lavanda, sukulenti, stablo marelice, stabla šipka, masline, čempresi, itd.), izradu kreativnih elemenata, elemenata za igru (školica, križić-kružić), oblikovanje staze te postavljanje “hotela za kukce“. Osim navedenog, učenici su zajedno s nastavnicima obojali gredice te uspjeli oblikovati “spiralu“ od kamenja izvađenog iz vrta i posaditi razne biljke - središnji dio čini agava, a oko nje našli su se kaktusi, ljubičice, ružmarin, itd. Tako su ostavili trajni otisak u svom školskom vrtu i u praksi dokazali povezanost prirode i čovjeka. Vrt krasi i betonska klupa, kanta za smeće te informativna ploča naziva “Igrom do brige o vrtu“ – kroz sedam koraka svi oni koji dođu u vrt moći će ga i upoznati, nastavi raditi na njemu, oplemenjivati ga i brinuti se o njemu! Projekt i dalje ostaje živi primjer održivosti, kreativnosti, timskog rada i odvažnosti! Školski vrt krasit će od jeseni i nabavljena meteorološka stanica koja će tako pružiti informacije o vjetru, padalinama, UV zračenju i biti od koristi i poljoprivrednicima koji su aktivni članovi lokalne zajednice i ruralnog kraja Grada Vodica.
Kao nagrada svima koji su sudjelovali u provedbi projekta bio je zajednički izlet organiziranim brodom na otok Prvić gdje smo posjetili MC Faust Vrančić, kroz igru naučili što predstavlja mikroplastika i koliko je važno sortirati, a u suradnji s Ekološkom udrugom iz Prvić Šepurine.
Na kraju, sva iskustva, znanja i vještine predočili smo u brošuru čija je glavna ideja da bude korisna i nakon provedbe projekta – sadrži elemente koji pružaju informacije o projektu, ali i elemente svake od edukativnih radionica pa tako možete izračunati svoj ekološki otisak, saznati što predstavlja koncept 3R, dešifrirati poruku, riješiti križaljku, naučiti zašto ne trebamo kupovati nepotrebne stvari. Kao praktičan rad čeka vas istraživanje o količini otpada koji se stvara u kućanstvu, eko hranilica za ptičice, izrada hotela za kukce, kalendara sadnje!
Školski vrt predstavljen je javnosti tijekom završne konferencije koja je bila dijelom proslave 20 godina od otvorenja Osnovne škole “Čista Velika“. Bila je to prilika da široj javnosti predstavimo naš rad i zainteresiramo i druge da provode ovakve i slične akcije! U konačnici, stvorio se osjećaj pripadnosti istoj grupi i vrijednostima koje ona dijeli, razvile su se motoričke i socijalne vještine te radne i higijenske navike, ali se ostvario i cilj povećanja razine znanja, sposobnosti i motiviranosti učenika i odraslih za održivi razvoj u vidu očuvanja i brige za okolišem, ali i jačanja ekološke osviještenosti.
Kroz završnu anketu učenici su istaknuli zadovoljstvo provedenim aktivnostima, a nama je provedba projekta samo poticaj za daljnja djelovanja, suradnje s udrugama i zainteresiranim dionicima i to s naglaskom na brigu o okolišu i pružanje prostora djeci i mladima koji kroz navedeno mogu izraziti svoje misli i osjećaje i tako djelovati unutar lokalne zajednice. Biti glavnim promotorima održivosti od iznimne je važnosti kako za njih same, tako i za sve one koji se nalaze u njihovoj posrednoj i neposrednoj blizini! ZaVRTimo krug promjena, jer one su moguće!
Ovim putem zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u provedbi projekta, a posebno volonterima koji su omogućili da školski vrt bude realiziran te učenicima Osnovne škole “Čista Velika“!
O svim aktivnostima, pročitajte ovdje ili u brošuri